Добро представяне за Лион или пропусната възможност за Барса?

Вторник вечер, Шампионска лига, Байерн – Ливърпул и Лион – Барса по едно и също време, лошо Седларов, много, много лошо. След тягостно и мъчително разсъждение относно кой мач заслужава повече да бъде анализиран ( сиреч около 30 секунди зяпане в стената) се спрях на едно евентуално Меси шоу. Е, почти.

Наставникът на Лион Бруно Женесио заложи на смесица между 4-2-3-1 и 4-4-2, докато Ернесто Валверде излезе с добре познатото 4-3-3, с ударното трио Меси, Дембеле и Суарез в нападение.

Първо правило, с което всеки четящ тези анализчета ще трябва да свикне е, че съм мързел, скаран доживот с математиката и всичко свързано с нея, тоест номерата на играчи ще са малко във формат тото 6/47

Първо полувреме

Барселона започнаха мача във вихрено темпо, пресирайки високо в постройка наподобяваща 4-4-2 диамант, с Ракитич на върха на диаманта, Меси и Суарез като двамата отпред, а Дембеле, Бускетс и Роберто като тройката отзад. Ефективен ход от Валверде, който създаде няколко отнемания на топката във половината на домакините, завършили обаче с неточности в завършващата фаза.

Персонално ориентираната преса на Барса във формат 4-3-1-2 затрудняваше домакините и предостави инициативата и владението на топката на момчетата на Валверде в първите 20 минути на срещата.

Проблемите на Лион идваха не само от пресата, но и при защита в дефанзивен блок 4-4-2. Барса умело разтягаха дефанзините линни на съперника по широчината на терена, разкъсвайки хоризонталната компактност на Лион и възползвайки се от не особено консервативното позициониране на фланговите играчи на френския тим. Целта, разбира се, беше Лион да разполага с повече играчи при отнета топка в по-високи позиции по терена, но се оказа за сметка на дефанзивната стабилност.

Подобни ситуации и по двата фланга, Терие/Траоре разположени твърде високо, не се справят с покриването на линните за пас, като специално в първата картина позицията на Дембеле не позволява на десния бек на Лион да направи движение към Алба, за да покрие опасността. Ситуацията завършва с типична комбинация между Меси и Алба, но нетипичен завършващ на Лео.

В средата на полувремето Лион поизравни притежанието, като успя в 2-3 случая да разтегли дефанзивния блок на каталунците хоризонтално, намирайки Депай между линните.

Усман Дембеле не се справя с покриването на линията за пас към Мемфис Депай, който се освобождава от вниманието на Ракитич, но греши с финалното подаване.

До края на полувремето Барса отново взе контрол над играта, но въпреки добрата игра в първите 2 третини на терена, завършващата фаза не беше на обичайното ниво.

Второ полувреме

Втората част се различаваше слабо от първата, като в първите 20тина минути отново водените от Валверде играчи продължиха да тормозят лявата страна на френския гранд.

Траоре отново не успява да се справи с движението на Алба по лявото крило, а Меси отново намира испанеца с един от любимите си пасове, но Суарез си е забравил обувките за вкарване.

Лион удържаха нелогично 0-0, Барса също толкова нелогично не успяваха да накажат съперника, а косата на Валверде с всяка изминала минута докарваше цвят подобен на избрания от него костюм.

Около 70та минута Женесио промени схемата, вкарвайки дефанзивефн полузащитник за Траоре, което доведе до подреждане в 4-5-1 като предпазна мярка срещу набезите на Меси и Коутиньо в пространствата между дефензивните линни на Лион. Това свърши работа като последните 20 минути французите ограничиха Меси и компания само до няколко далечни удара.

Заключение

С оглед на развитието на мача, представянето на двата отбора и създадените положения спокойно може да се каже, че Лион се отърваха сухи от мач, който при нормални обстоятелства би се обсъждал като рутинна победа за Барса. Лион подходиха вероятно твърде смело с някои решения относно дефанзивната структута на отбора, но имат 3 седмици, за да анализират, потренират и подобрят, защото на Камп Ноу вероятно не би им се разминало подобно представяне. Барса пък ще са недоволни от резултата, но обнадеждени от отличната преса, контрапресата след загубена топка и някои от хубавите комбинации, с които разтвориха защитата на французите.

За финал една графика от света на статистистиките, показваща очакваните голове в мача за двата отбора. И един куп квадрати, припомнящи ми за геометрията в даскало. Тъжен финал.