Има ли някой доволен от дербито с двете нули?

Мдам, 0-0. 90 минути. Около 2 голови положения за целия мач и както стана култово последните 2 часа да се говори ( с право) – повече контузии от точни удари. И въпреки мрачното и неприветливо начало на този анализ не е зле да намеря начин да ви задържа вниманието и да ви загубя още около 15 минути от живота след загубените 90 вчера. И как иначе да стане освен с картинки и някой друг ужасен лаф?!

Солскяер и Клоп не изневериха твърде много на очакванията за състави и индивидуален подбор на играчи. 4-4-2 тип диамант за норвежеца и 4-3-3 за наставника на мърсисайдци, с добре познатата за Клоп 3ка полузащитници готова да пресира цял мач, срещу Рашфорд и Лукаку, които действаха на вече утвърдилите се при Солскяер роли да търсят пространствата, оставяни от противниковите бекове на контра атака.

Предпочитам да не коментирам безобразията с номерата на играчите, да го кажем така, математиката и аз не се разбираме, враждата е по-свирепа от борбата на Балотели с тренировъчните потници.

Първо полувреме

Мачът започна доста разпокъсано и хаотично, с честа смяна на притежанието и малко контрол от двата отбора. Юнайтед заложиха на 4-4-2, като Рашфорд заемаше по-прибрана позиция отдясно, с цел ограничаване на действията на Ливърпул само до дясната страна на терена

Мата и Лукаку трябваше да следят за действията на Хендерсън и Фабиньо, докато Рашфорд не позволяваше Ливърпул да използват фланга на Робъртсън кой знае колко често или ефективно.

Ливърпул от своя страна използваше това сгъстяване на Юнайтед в лявата страна на терена, което често предоставяше огромно празно пространство за Милнър да получи необеспокояван отдясно.

Отборът на Юнайтед покрива просранствата в непосредствена близост до топката, което предоставяше възможност за чести диагонални пасове към Милнър ( далечната страна на картинката). Движението на Салах също възпрепятстваше Шоу да има възможност да излезе, за да бие за първа топка.

Милнър обаче е вероятно един от тези играчи, на които можеш да си позволиш да предоставиш повече пространство в подобни зони на терена. Твърде често центриранията му бяха далеч от истината, а дълбоките позиции на защитната линия на Юнайтед на практика ограничаваха една от най-силните страни в играта на Салах и Ливърпул генерално – движението зад гърба на защитата.

Солскяер беше помислил как отборът му да не бъде твърде уязвим при евентуални моменти на висока преса и отнети топки от Ливърпул, като главно това се изразяваше в дълбоките позиции на бековете при изнасяне на топката. Нож с две остриета, тъй като това често означаваше липса на опции за продължаване на атаката и безпредметно изчистване напред.

Нагледна илюстрация, Шоу получава топката буквално на една линия с централните защитници, провокирайки пресата на Ливърпул на тъча. Следва загубена топка в опасна зона, но и не особено добре разгърната атака от играчите на Клоп.

Още веднъж високо спечелена топка от Ливърпул, още веднъж достатъчно хора в червено, които да предотвратят голова ситуация. Пасивна тактика, но ефективна, без съмнение.

Темпото и качеството в мача така или иначе не бяха на особена висота, камо ли след извършването на 4 принудителни смени за 15 минути + един изпитващ видим дискомфорт. Това за пускането на не съвсем възстановени играчи твърде бързо след контузии не било мит бе, кой да предполага?

В останалите минути от полувремето мач трудно може да се каже, че се играеше, но Юнайтед въпреки всичко имаха най-добрия шанс в мача. Никаква изненада, разбира се, че дойде отново след експлоатиране на пространствата зад гърба на много високо изтегления Милнър. Също толкова неизненадващо е, че пак ще ви засипя с картинки.

Две идентични положения с грубо казано 30 минути и една вратарска намеса разлика. Загуба на топка за Ливърпул високо по терена, движение в оголеното пространство зад бека на нападателите на Юнайтед и една жизнено важна намеса на Алисон.

Второ полувреме

С оглед на ситуацията не може да се каже, че второто полувреме беше изненадващо като развой. Юнайтед решиха да се затворят, връщайки Лукаку и Санчес в дълбоки позиции в дефанзивен блок напомнящ 4-5-1, което ограничи и единствения способ за ефективно придвижване на топката към финалата третина за момчетата на Клоп – крилата :

Санчес ( скрит в долния ляв ъгъл) и Лукаку в действие почти като бекове в определени случай.

Развитие на събитията предвещаваше една по-бърза смяна на Клоп за увеличване на присъствието между дефанзивните линии на съперника и изваждане на някой измежду Хендерсън и Фабиньо по възможно най-бързия начин, нали? Тц, смяна в 75тата минута, и изваждане на Салах 5 по-късно. I prefer not to speak, както рекъл един португалец.

Контузията на Фирмино оказа ефект по свой си начин. Загуби се връзката между полузащита и нападение, Стъридж бидейки съвсем различен тип играч, играещ от дъжд на вятър и видимо извън ритъм. Салах започна да се връща между линиите твърде често, създавайки остра липса на дълбочина и движение зад защитната линия на Юнайтед. Всичко това при наличието на Кейта и Лалана на скамейката, които действат именно в тези пространства.

Юнайтед опитаха да движат топката с максимално малко пасове, с цел бързо да намерят Рашфорд зад гърба на отбраната. Дефанзивният им блок обаче беше стабилен и до края на мача не позволиха никакви опасности.

Погба се връща, получава топката насред пресата на Ливърпул и с хладнокръвие намира непокрития ( някъде там горе) на далечната тъч линия Йънг. Това се повтори многократно, но генерално Рашфорд беше добре следен от Ван Дайк.

Заключение

Отговорът на въпросът от заглавието остана също толкова реторичен и неясен след протяжните ми писания. Или пък пределно ясен. Оле Солскяер определено ще да е по-доволният мениджър – пореден важен мач без загуба, въпреки 3 преждевременни контузии. Дългосрочните перспективи са малко по-несигурни, но борбата за топ 4 е съвсем в обсег, което ще го задоволява на този етап.

Клоп и Ливърпул пък излизат от една сложна седмица с 2 нулеви ремита и смесени чувства. Позициите им все още са за завиждане, но титлата очевидно ще минава през победи на Гудисън и 2 домакински триумфа срещу Челси и Тотнъм. Приоритети пред Клоп и Ливърпул вероятно е време да се изяснят, тъй като на този етап гоненето на Шампионска лига и титлата едновременно вероятно ще доведе до нито едно от двете.