Как Евертън спъна амбициите на Арсенал за топ 4

Европейската футболна сцена не се оказа благодатна за безделници блогъри този уикенд. Обмислях да драсна за дербито в Германия между Байерн и Борусия, но след като изгледах 45 минути идеята отиде в кошчето за рециклиране. Атлетико играха 70 минути с човек по-малко на Камп Ноу. Изпуснах Юве – Милан и Интер – Аталанта. Резултатът от мъките при избора на мач беше прозаичният и мързелив вариант на Евертън – Арсенал. Дали съм сгрешил или съм уцелил в десетката с избора сами ще прецените.

Марко Силва заложи на същата единадесеторка, която донесе победата в мача срещу Челси по-рано през сезона, отново в схема 4-2-3-1/4-4-2. Емери от своя страна продължи с използването на схема с 3-ма централни защитници, в този случай 3-4-3 с Михтарян и Йозил зад Лаказет. Липсващите за Арсенал не бяха малко, като в това число попадаха имената на Рамзи, Джака, Торейра, Аубамеянг и Косчелни.

Проблемите на Арсенал с топката

Първото полувреме започна в хаотично темпо, с бързо темпо, единоборства и малко дълги периоди на притежание на топката за двата отбора. В тези минути падна и голът за Евертън, което върна спомени за „славните“ гостувания на Стоук Сити и тъчовете на Рори Делап.

След гола, от 20 – та минута нататък, Арсенал овладя топката, но не успя да създаде абсолютно никакви проблеми на Евертън. Проблемите дойдоха основно при разтеглянето на дефанзивния блок в схема 4-4-2 на Евертън. Сигурдсон и Калверт – Люуин покриваха линиите за пасове към Гендузи и Елнени, докато Идриса Гей и Гомез имаха задача да защитават зоново централните пространства, съответно при навлизането на Михтарян или Йозил в тези пространства те пресираха агресивно, непозволявайки на двамата да се обърнат с лице към вратата на Евертън.

Бернард покрива опцията за пас към халф-бекът, Калверт – Люуин покрива Елнени, а Гомез е готов да пресира Йозил при получаване на топката. Това принуждаваше Арсенал да разиграва хоризонтално по широчината на терена без особена възможност за пас в дълбочина.

Друг проблем за гостите дойде от липсата на дълбочина в нападението. Връщането назад на Михтарян и особено Йозил при придвижването на топката нагоре по терена, както и пасивното поведение на централните полузащитници без топката водеше до липса на футболисти, търсещи топката зад гърба на защитната линия на карамелите. Това означаваше, че защитната линия на Евертън не трябваше да се тревожи за пасове в дълбочината на терена и имаше възможност да държи изключително малки дистанции между двете линии.

Михтарян получава топката, но е обграден от всички страни, като единствено пас към Колашинац е наличен. Липсата на движение от страна на централните полузащитници Елнени и Гендузи означава, че играчите на Евертън могат да ограничат максимално пространството между линиите, бидейки спокойни, че няма опции за пас зад гърба на защитната линия.

Невъзможността на Арсенал да разбие солидния дефанзивен блок на съперника означаваше голям брой загубени топки и честа смяна на притежанието. Евертън в не малка степен използваха пасове към фланговете, както и дълги топки към нападателя Калверт-Люуин. Това създаде необходимия хаос на терена, разкривайки отново и проблемите на Арсенал при въздушните двубой и най-вече неспособността на централните защитници да се спечелят единоборствата си. Клипчето от представянето на Калверт-Люуин резюмира тези проблеми нагледно и доста по-добре от кривите ми чертежи :

Промените на Емери на полувремето

Унай Емери предприе кардинални ходове за начало на второто полувреме. Двойна смяна – Рамзи и Аубамеянг вместо Колашинац и Елнени, както и смяна на схемата на 4-4-2 с Рамзи до Гендузи в центъра.

Това даде временен импулс в играта на топчиите. Първите 15-20 минути на второто полувреме се характеризираха с повече широчина и дълбочина в атаките на гостите. Наличието вече на цели 4-ма, на моменти 5-ма играчи между линиите на съперника, както и високо позициониране на бековете доведе до трудности за Евертън да се защитават компактно и високо по терена.

Йозил и Аубамеянг заемат позиции, с които не позволяват на защитната линия на Евертън да излезе напред и да пресира топката, като високата позиция на десния бек принуждава Бернард да се върне в по-задна позиция. Аубамеянг получава топката, подава към Найлс на фланга, докато Йозил продължава движението си без топка към вратата.

Контраатаките на Евертън експлоатират слабостите на Арсенал

Въпреки споменатите подобрения отборът на Арсенал така и не успяваше да създаде реално чиста голова ситуация. От своя страна променената формация 4-4-2 показваше явни слабости в защита. Високите позиции на бековете и наличието на 4-ма играчи пред топката и между противниковите линии означаваше, че Арсенал оставяше огромни пространства по тъчлиниите, зад своите бекове, които да бъдат безмилостно експлоатирани от крилата на Евертън при контраатаки. Картинките пак ми идват на помощ и е крайно време да им дам бонус :

Високо позиционираните бекове на Арсенал принуждават Йозил да опита рискован пас към Гендузи. Топката е отнета и секунди по-късно топчиите са принудени да се защитават, оставяйки огромни пространства от двете страни на централните защитници.

Заключение

Страхотно представяне на Евертън и втора поредна победа срещу отбор от топ 6 вкъщи, общо трети пореден мач без загуба, след равенството и с градския съперник Ливърпул. Марко Силва напипа правилния игрови план за големите мачове. Следващата стъпка ще е да намери и постоянна формула срещу отборите от своята черга и под нея.

За Арсенал старите слабости навън се проявиха, които вече се доказа, че са повече свързани с индивидуалните и кадрови слабости на състава им, отколкото повтарящи се грешки на Емери. Е, липсваха и 4-ма титуляри, което не помага. Добрата новина за Емери и компания е, че шансовете за топ 4 остават, както и предстоящ четвъртфинал с Наполи в Лига Европа.