Центриранията на надеждата

Който все пак е решил да цъкне на статията даже и след прочитането на заглавието, да не се плашите. Пак ще лафя за футбол, а не за библейски мотиви. Бях предвидил нещо стандартно като заглавие, но развитието на събитията на мача Ливърпул-Нюкасъл не ми остави друг избор. Това (не)находчиво заглавие беше твърде очевидно, за да не се екплоатира.

Рафа Бенитез предварително беше заявил, че ще даде всичко от себе си да вгорчи живота на бившия му клуб и съответно излезе с най-доброто, с което залагаше, в обичайното 5-4-1/3-4-3. Клоп и играчите трябваше да се справят с каръщината на Камп Ноу по най-бързия начин, защото в следващите 7 дена им предстояха 3 ключови двубои. Фирмино продължавапе да отсъства, Стъридж водеше нападението, а Вайналдум този път беше в полузащитата, а не на позицията на фалшива 9ка.

Първо полувреме

Първите 15 минути преминаха по очаквания начин – Ливърпул контролираше топката, Нюкасъл седеше в организиран блок във формат 5-4-1. Бенитез е изградил един от най-дисциплинираните и солидни дефанзивни отбори в цялата дивизия. Особено впечатление прави страхотната компактност на 4та полузащитници, които успяват да затворят възможностите за пас през центъра и принуждават съперника да подава към крилата. А там халф-бековете са позиционирани достатъчно високо, така че да не позволят на човека с топка да се обърне с лице към вратата. През това време останалите 4ма от дефанзивната линия се преразпределят, за да сформират временна 4ка в отбраната и така да покрият наличните пространства. Дълго обяснение, но няколко картинки няма да ни навредят :

Рондон покрива линията за пас към Фабиньо, докато полузащитниците се ориентират според разположението на топката, за да затворят всички възможности за диагонални или вертикални пасове към съперниците между линиите. Халф-бекът от страната на топката е готов да пресира Трент при получаване на топката.

Гол все пак падна, не без помощта на Ласелс, който направи най-добрата си имитация на подхлъзване върху бананова кора. В следващите 10тина минути темпото на мача се промени, като Нюкасъл успяха да задържат топката в няколко случаи и даже да отбележат и бърз изравнителен гол, като освен него стигнаха и до още 1-2 ситуации. Общото между всички тях? Познахте – центрирания :

И в двете ситуации Нюкасъл успяват да пласират достатъчно играчи в наказателното поле, така че да отвлекат вниманието на защитниците на Ливърпул от халф-бековете на задната греда. За тях биха били отговорни Мане и Салах, но това по-скоро звучи като добро пожелание, отколкото като реална възможност.

Както виждаме от горните положения е трудно да очакваме Салах да се връща чак до собственото наказателно, за да се защитава. Но пък има-няма 5 минути след изравнителния той вкара за 2-1, така че май му е простено. Методът на отбелязване на гола? Няма награда за позналия – центриране и 11та асистенция за Арнолд от началото на сезона. Не е баш Страхил Попов, ама не е за изхвърляне.

През последните 15 минути на полувремето отново навлязохме в малко по-спокоен ритъм. Една лека промяна се наблюдаваше в Ливърпул, като Вайналдум отиде отдясно на полузащитата, а Хендерсън отляво. Целта беше Вайналдум да седи преимуществено извън двете линии на Нюкасъл, с цел да изкара полузащитниците на свраките да пресират и да оставят пространство между линиите.

Второ полувреме

Първите 10 минути на второто полувреме бяха доста хаотични. Ливърпул успя да създаде 2 хубави ситуации, след спечелване на топката около наказателно поле на Нюкасъл и няколко комбинации отляво между Мане, Вайналдум и Робертсън. От другата страна пък Рондон продължаваше да тормози Ловрен и като цяло защитата на отбора на Клоп, като ролята му да задържа топката и да я разпределя за Атсу и Перез беше ключовия метод за създаване на възможности. Именно Рондон изравни за 2-2. След корнер. Хм.

Така Ливърпул пак се нуждаеше от гол, а момчетата на Бенитез нямаха никакъв проблем да се върнат в блок. Около 65та минута Клоп вкара Шакира Шакири на мястото на Вайналдум, Салах влезе централно до Стъридж, а червените минаха в схема 4-4-2. Всичко добре, но след колизията между Салах и Дубравка футбол почти не се игра до към 80та минута, за което спомогнаха и играчите на Нюкасъл. Когато все пак топката беше в игра не се виждаше откъде може да дойде гол. Е, освен от……“барабани“…..центриране.

Up step Ориги (Ласелс?). Това беше и моментът, в който осъзнах, че телевизорът ми беше няколко секунди назад, след като фенклубът на Ливърпул в заведението под нас развали цялата изненада. Ех. Част от заслугата вероятно отива и за Ван Дайк, който инструктира Шакири да изпълни вместо Трент. Старото правило, че пряк свободните с вътрешна парабола от подобна позиция са половин гол пак се оказа златно.

Заключение

Поредната тежка битка беше спечелена от Клоп и неговите играчи. Едно от най-негостоприемните места в дивизията, където и самите Сити се спънаха преди месеци, този път беше превзето, не и без малко късмет. Следва ритуално палене на свещи в понеделник преди мача на отбора на Гуардиола срещу Лестър. Или един стимулиращ телефонен разговор с Брендън Роджърс.