Изстраданият дубъл за Байерн

Вчера имаше два финала на купи и тъй като сме в такъв период от годината, където не може да се пробира много, реших и аз да не го правя. Изборът падна върху Лайпцих-Байерн, финалът за купата на Германия. Питате се как го избрах, след като другият двубой беше Барса-Валенсия? Elementary, Уотсън. Едното се излъчва по Диема Спорт 2, другото по Макс Спорт 4, което го нямам, а с руски стриймове нещо не ми се занимаваше. Та ей го на.

След трудно извоюваната титла в първенството Байерн се целеше да постигне дубъла. Това щеше да позатвърди допълнително и поразклатеното доверие в Нико Ковач. Баварците излязоха в типичното си 4-2-3-1. Лайпцих пък заложиха на 4-4-2 с дуото в нападение Вернер и Полсен.

Първо полувреме

Това, което веднага се наби на очи в самото начало на двубоя е, че след като Байерн атакуваше в 4-2-3-1, а Лайпцих се защитаваха в едно доста персонално ориентирано 4-4-2, баварците ще имат възможност да създават числено превъзходство в центъра на терена, ако успеят да овладеят контрола на топката достатъчно дълго. Още в първите 3 минути момчетата на Ковач успяха да отлично да раздвижат дефанзивния блок на Лайпцих, за да освободят свободен човек в центъра (Мюлер?).

Полузащитниците на Лайпцих покриват персонално тези на Байерн. Когато топката се озовава в Хумелс се е отворила линия за пас към непокрития Мюлер, намерил пространство между линиите. Позиционирането на Гнабри е ключово, защото предотвратява възможността за левия бек на Лайпцих да пресира в гръб Мюлер.

Това обаче се оказа само инцидентен миг. В следващите 20-тина минути Лайпцих започнаха да пресират изключително агресивно, високо в половината на шампионите. Това доведе до множество неточности, единоборства и преходи от едната към другата врата, като в тази обстановка значително по-комфортно се чувстваха хората на Ралф Рагник. Лайпцих печелеше преимуществено първите и вторите топки в центъра на терена и успяваше много бързо да разгърне контраатаки чрез добре отработените комбинации между нападателите и креативните халфове Сабицер и Форсберг. В атаката на „биковете“ винаги имаше играчи, които да търсят топката зад гърба на защитата на Байерн, както и изобилие от бързи комбинации с по едно докосване на малки пространства.

Агресията на Лайпцих в единоборствата е ключова. Тук те печелят топката и веднага имат ситуация 4ма на 2ма в центъра. След умелото разиграване Форсберг има възможност да изведе Вернер зад гърба на отбраната, който прави чудесно движение по диагонал към вратата.

Байерн се оказа неспособен да се адаптира за дълъг период. Полузащитниците играха малко с топката и не успяха да наложат никакво спокойствие в притежането на топката, под енергичната преса на противника. До голяма степен изглеждаше неизбежно, че именно Лайпцих ще поведат, докато Левандовски не вкара така наречения „гол от нищото“.

Голът се отрази очаквано зле върху енергията и позитивността в играта на съперника. Момчетата на Ковач започнаха да си подават далеч по-уверено топката в заключителните десетина минити на полувремето, като малко точност не им достигна да поведат с 2:0. Нищо необичайно, при положение, че по-слабият отбор не е успял да се възползва от ранните си възможности.

Второ полувреме

Второто полувреме далеч не се оказа толкова протоколно за Байерн обаче (минус последните 10 минути). Лайпцих излязоха със свежи сили, като двата отбора влязоха в русло на постоянна преса и на разменени положения на контраатаки и преходи от защита в нападение. Безспорно решително влияние в тези минути прояви Мануел Нойер, който напомни, че далеч не е за изхвърляне след поредица от дългосрочни контузии и не особено убедителна форма.

До около 70та минута нещата бяха все така хаотични. И двата отбора успяваха в отделни моменти да разиграят добре топката на крак и да преодоляет пресата на противника, след което да създадат добро положение, но пропуските не бяха малко. С напредването на двубоя свежестта в редиците на Лайпцих напълно логично започва да изчезва и треньорът Рагник реши да направи една тактическа смяна. Отборът заигра с 3-ма централни защитници при притежание на топката, във формация 3-5-2, докато в защита продължиха да действат с 4-4-2.

Този ход на теория беше оправдан, защото с вкарването на трети централен защитник Лайпцих вече имаха числено превъзходство в първата фаза при изграждането на атаките си (3ма защитници срещи 2ма нападатели на Байерн). Това трябваше да означава, че символичните домакини щеше да успеят да задържат топката за по-дълги периоди и да изразходват по-малко сили, за да пресират и да си я връщат. Реално обаче тези намерение не просъществуваха дълго. Около 80-та минута Коман заби втори гол, с което реши двубоя. Левандовски направи нещата класически (само клишета от тия блогъри, ей), бирата вече се изстудяваше да бъде полята по главата на Нико Ковач.

Заключение

Резултатът послъгва в крайна сметка. Особено през първото полувреме Байерн доста трудно се справяха с интензитета в играта на Лайпцих и повечето положения или поне полу-положения бяха на сметката на момчетата на Рагник. Класата на Байерн обаче надделя в ключовите моменти. През второто полувреме до около 80-та минута двубоят отново беше доста равностоен, но физическите сили на символичните домакините свършваха, а те така и не успяваха да намерят гол. Логично Байерн започна да намира пространства и стигна до голове на контраатака.

Наблюденията ми над Байерн не са твърде задълбочени всъщност, но тенденцията в играта им не ми изглежда да върви нагоре. Представянията в доста от мачовете продължават да са неубедителни, а стилът не изглежда да с ее развил значително спрямо началото на сезона. Дали Ковач е правилния човек за напред? Скептичен съм. Въпреки всичко съставът на Байерн видимо ще получи необходимото подсилване през лятото, така че хърватинът ще има необходимите условия да затвори устите на критиците (няма нужда от карикатура как ми затваря устата, не изглежда добре).